Současnost
Bohdalov se představuje
Městys Bohdalov leží v okrese Žďár nad Sázavou (kraj Vysočina) v nadmořské výšce 581m nad hladinou moře a nachází se v pramenné oblasti řeky Oslavy a téměř na hranicích Čech a Moravy. V okolí Bohdalova je rozsáhlá soustava rybníků využívaných k hospodářským i rekreačním účelům. Mezi největší rybníky patří Záhumenní rybník a Bohdalovský rybník. K turistickým vycházkám zve vrch Blažkov - 694m; Hudcova skála - 663m a Arnolecké hory s vrcholem Havlina - 706m a vrchem Kyjov - 702m. Úřad městyse Bohdalov má působnost i v obci Chroustov. Zastupitelsvo městyse má 11 členů. Katastrální výměra obce Bohdalov a Chroustov je celkem 1618 ha. Bohdalov je vzdálen 11 km od okresního města Žďár nad Sázavou a má pravidelné autobusové spojení se Žďárem nad Sázavou, Měřínem, Polnou a krajským Městem Jihlavou.
Znak obce
Z poslední třetiny 19. století je známo, že Bohdalov užíval na pečeti zemského znaku moravského. Jediný doklad o znaku, kterého prý Bohdalov užíval, je kresba Karla Gödela z počátku 20. století. Je na ní na štítě zubří hlava s houžví v levé nozdře a po stranách soudek, palička a pohár. O skutečném užívání takového znaku se však nezachovaly žádné zprávy. Toto znamení se velmi podobá pečetím městeček Nedvědic a Strážku. Také obě tato místa měla na štítě zubří hlavu pánů z Pernštejna odlišenou jen houžví v levém chřípí a po stranách k rozeznání městeček menšími doplňujícími prvky. Tato podobnost připomíná shodné pečeti u skupin vesnic, jimž je na některých panstvích dal vrchnost hromadně pořídit. Patrně také zde šlo o pečetní znamení dané třem městečkům zároveň pány z Pernštejna asi v první polovině 16.století. Původně to patrně nebyl znak, nýbrž jenom znamení na pečeti, které u městeček nabylo později působením tradice mimoděk povahy znaku. U Bohdalova se snad znamení neužívalo a upadlo v zapomenutí. Widimsky uvádí štít zlatý, jeho popis je však u moravských znaků nepřesný a u tří znaků s houžví jen v levé nozdře udává nesprávně celou houžev. Proto je pokládána kresba Gödelova za věrohodnější. Tyto domněnky by potvrdil nebo vyvrátil pouze původní znak, pokud by se našel.
Na základě žádosti obecního úřadu byl obci Bohdalov po projednání dne 8. 4. 1998 ve výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu a v podvýboru pro heraldiku Poslanecké sněmovny udělen 18. června 1998 předsedou Parlamentu České republiky znak obce a prapor - Rozhodnutí č. 51 předsedy Poslanecké sněmovny ze dne 4. června 1998 o udělení znaků a praporů obcím a městům podle § 5 zákona ČNR č. 367/1990 Sb. o obcích, v platném znění a v souladu s § 29 odst. 3) zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny.
- Popis znaku: Ve zlatém štítě zubří hlava s polovinou zelené houžve v levé nozdře. Mezi rohy černé zkřížené ostrve.
Používání publikovaného obsahu (texty, grafika, loga, fotografie apod.) BEZ PÍSEMNÉHO SOUHLASU autora/autorů je ZAKÁZÁNO a bude řešeno dle platných zákonů bez předchozího upozornění!